
Jak rozszerzyć dietę niemowlaka?
Pojawienie się nowego członka rodziny, to ogromna zmiana dla młodych rodziców. Muszą oni nauczyć się pielęgnacji i opieki nad dzieckiem. Z biegiem czasu maluch staje się coraz bardziej niezależny, jest ciekawy otaczającego go świata. Dotyczy to również jedzenia.
Kiedy należy rozszerzyć dietę niemowlaka?
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, żeby rozszerzać dietę maluszka po 6 miesiącu życia. Dotyczy to dzieci karmionych mlekiem matki, jak i mlekiem modyfikowanym na przykład Bebilon (i wiele innych produktów dostępnych online).
Nowe pokarmy należy wprowadzić do diety maluszka stopniowo. Nie więcej niż jeden produkt dziennie. Dzięki temu rodzice czy opiekunowie będą mogli na bieżąco obserwować, czy pojawiają się jakieś reakcje alergicznie. Na początek podawajmy nowe pokarmy w małych ilościach. Wystarczy kilka łyżeczek. Produkty muszą być dokładnie ugotowane i zmiksowane na gładką masę. Posiłki bezmleczną z czasem powinny zastąpić mleko. Do pierwszych urodzin dziecko powinno zjadać 2 – 3 posiłki na jego bazie. Z drugiej strony każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Dlatego nie należy przestawiać go na pokarmy stałe.
Kiedy należy skonsultować się z pediatrą?
Jeżeli rodzice zauważą, że dziecko zjada za mało i zbyt wolno przybiera na masie, to warto ważyć maluszka regularnie i zapisywać przyrosty masy ciała. Należy pamiętać, że w trakcie rozszerzenia jadłospisu niemowlaka może wystąpić przejściowe zwolnienie tempa przyrostu masy ciała. Jeśli te problemy będą trwać dłużej, to należy skonsultować się z pediatrą.
Dlatego rozszerzenie diety niemowlaka jest takie ważne?
Pokarmy stałe dostarczają niezbędne składniki odżywcze, których w mleku jest za mało. Dodatkowo w tym czasie dziecko poznaje nowe smaki, zapachy i konsystencje. A zatem jest to idealny moment na wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych. A to z pewnością zaprocentuje w dorosłym życiu.
Podsumowując do rozszerzenia jadłospisu niemowlaka należy podejść z dużą uważnością. Dzięki temu opiekunowie szybko mogą wychwycić pierwsze objawy alergii pokarmowej i poznać preferencje smakowe swojej pociechy.